Porady dla początkujących graczy Freestyle Football

Porady dla początkujących graczy Freestyle Football

futbol sport

Zdaję sobie sprawę, że jest po za mną wielu ludzi, którzy mają większe pojęcie o Freestylu niż ja, lecz myślę że ten cały czas spędzony w świecie trików nie poszedł na darmo i mam o tej dyscyplinie jakieś pojęcie.

Chciałbym się z wami podzielić moją wiedzą i spojrzeniem na ludzi, którzy rozpoczynają swoją przygodę z Freestyle. Sam zaczynałem od zera, wiem jaka to jest ciężka sprawa. Mam nadzieję że ten tekst pomoże wam, nawet w minimalnym stopniu, zapoczątkować własną przygodę z Free. Tak więc startujemy…:)

Zaczynając trening musimy postawić sobie pytanie: „ Czy naprawdę chcę grać? Poświęcić się temu całkowicie? „ . Najgorszą rzeczą na początku jest brak wiary w siebie i w swoje umiejętności. Zapamiętajcie…Nikt nie urodził się mistrzem, nawet tacy gracze jak Skóra, Palle, Fx czy Szymo, zaczynali od podstaw. Następną pułapką czyhającą na początkującego jest złe rozpoczęcie treningów. Wielu ludzi, którzy zaczynają grać, jest zafascynowana filmikami graczy, którzy prezentują bardzo dobry poziom. Wychodzą na dwór i próbują wykonać triki z górnej półki. Później okazuje się że nie jest to możliwe a co za tym Idzie, zniechęcają się do dalszych treningów. Dlatego należy zacząć trening od podstaw (ATW, HTW, CROSSOVER). Opanowanie tych trików w późniejszym czasie zaowocuje. Uwierzcie mi, gdy opanujecie podstawy, trudniejsze ewolucje będą wam przychodzić z łatwością. Wiadomo nie będziecie robić od razu TATWa czy AMATWa, lecz triki te przyjdą wam szybciej z dobrze opanowanymi podstawami.Warto też pomyśleć o sprzęcie. Prawda jest taka że gracie wy, nie sprzęt, lecz dopasowanie ubioru, piłki i butów do swoich indywidualnych upodobań, znacznie ułatwi nam grę. Postaram się opisać poszczególne części ubioru i sprzętu.Jeśli chodzi o obuwie to na początku wystarczające są trampki za 20 zł. Lecz ja tego nie polecam. Takie buty są mało trwałe, niewygodne, ponieważ mają chudą podeszwę. Można też kupić tańsze buty halowe za 50 – 70 zł. Nie mówię że trzeba na początku kupować firmowych butów za 200zl ale zazwyczaj firmowe buty są bardzo wygodne. Ubiór jest sprawą indywidualną.

Ważne jest aby podczas gry nasze ruchy nie były ograniczone i skrępowane.Teraz czas na dobranie piłki. Piłka jest niezbędnym atrybutem każdego freestylera, wokół której się wszystko kręci 😀 , tak więc warto ją dobrze dobrać. Prawdą jest że każdy indywidualnie dobiera futbolówkę, lecz trzeba poruszyć temat rodzaju i stopnia napompowania jej. Ja osobiście gram piłką Adidasa (model Glider). Posiada ona tzw. „Gąbkę”. Polecam piłki tego typu, ponieważ są wytrzymałe i wygodnie się nimi gra. Cena ich nie przekracza 70 zł . Warto też dobrać stopień napompowania. Z własnego doświadczenia wiem że lepiej się gra średnio lub słabo napompowaną gałą . Nie mówię żeby grać całkowitym „flakiem” , ale mocno napompowaną gra się nieprzyjemnie. A to z takiego powodu, że piłki mocno napompowane są ciężkie i nogi dodatkowo się męczą, co zmniejsza czas naszego treningu . Od początku grajcie piłka jednakowo napompowaną bo później ciężko się odzwyczaić.Teraz powiem coś o rozgrzewce. Wielu freestylowców zapomina o tym co jest błędem. Sam przyznam że od niedawna rozgrzewam się przed treningiem. Zauważyłem że po kilku ćwiczeniach przed treningiem, zwiększa się wydajność podczas free, nogi podczas gry są luźniejsze, mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji. Zachęcam was do rozgrzewki bo naprawdę daje ona dużo więcej niż niektórzy myślą.Parę słów na zakończenie. Moim zdaniem najważniejszą rzeczą jest serce oraz radość z gry. Jeśli chcesz robić to TYLKO na pokaz, zrezygnuj. Wiadomo fajnie pokazać komuś swe umiejętności i zostać docenionym, lecz nie w tym tkwi sens. Freestyle trzeba kochać, żyć tym…Bo prawda jest taka że jak robimy coś z serca to robimy to dobrze. Chęć i zaangażowanie to rzeczy które powinien posiadać każdy Freestyler, ponieważ bez tego nie ma co grać Nie można nie wspomnieć także, jak ogromną rolę odgrywa TRENING. Żadne poradniki i rady nie zastąpią treningu…Taka jest prawda. Tak więc piłki w dłoń (nogi :)) i biegnijcie na boisko, cieszcie się tym i spróbujcie docenić wspaniałe zjawisko jakim niewątpliwie jest FREESTYLE FOOTBALL…

Chciałbym się z wami podzielić moją wiedzą i spojrzeniem na ludzi, którzy rozpoczynają swoją przygodę z Freestyle. Sam zaczynałem od zera, wiem jaka to jest ciężka sprawa. Mam nadzieję że ten tekst pomoże wam, nawet w minimalnym stopniu, zapoczątkować własną przygodę z Free. Tak więc startujemy…:)Zaczynając trening musimy postawić sobie pytanie: „ Czy naprawdę chcę grać? Poświęcić się temu całkowicie? „ . Najgorszą rzeczą na początku jest brak wiary w siebie i w swoje umiejętności. Zapamiętajcie…Nikt nie urodził się mistrzem, nawet tacy gracze jak Skóra, Palle, Fx czy Szymo, zaczynali od podstaw. Następną pułapką czyhającą na początkującego jest złe rozpoczęcie treningów. Wielu ludzi, którzy zaczynają grać, jest zafascynowana filmikami graczy, którzy prezentują bardzo dobry poziom. Wychodzą na dwór i próbują wykonać triki z górnej półki. Później okazuje się że nie jest to możliwe a co za tym Idzie, zniechęcają się do dalszych treningów. Dlatego należy zacząć trening od podstaw (ATW, HTW, CROSSOVER). Opanowanie tych trików w późniejszym czasie zaowocuje. Uwierzcie mi, gdy opanujecie podstawy, trudniejsze ewolucje będą wam przychodzić z łatwością.

Wiadomo nie będziecie robić od razu TATWa czy AMATWa, lecz triki te przyjdą wam szybciej z dobrze opanowanymi podstawami.Warto też pomyśleć o sprzęcie. Prawda jest taka że gracie wy, nie sprzęt, lecz dopasowanie ubioru, piłki i butów do swoich indywidualnych upodobań, znacznie ułatwi nam grę. Postaram się opisać poszczególne części ubioru i sprzętu.Jeśli chodzi o obuwie to na początku wystarczające są trampki za 20 zł. Lecz ja tego nie polecam. Takie buty są mało trwałe, niewygodne, ponieważ mają chudą podeszwę. Można też kupić tańsze buty halowe za 50 – 70 zł. Nie mówię że trzeba na początku kupować firmowych butów za 200zl ale zazwyczaj firmowe buty są bardzo wygodne. Ubiór jest sprawą indywidualną. Ważne jest aby podczas gry nasze ruchy nie były ograniczone i skrępowane.Teraz czas na dobranie piłki. Piłka jest niezbędnym atrybutem każdego freestylera, wokół której się wszystko kręci 😀 , tak więc warto ją dobrze dobrać. Prawdą jest że każdy indywidualnie dobiera futbolówkę, lecz trzeba poruszyć temat rodzaju i stopnia napompowania jej. Z własnego doświadczenia wiem że lepiej się gra średnio lub słabo napompowaną gałą . Nie mówię żeby grać całkowitym „flakiem” , ale mocno napompowaną gra się nieprzyjemnie. A to z takiego powodu, że piłki mocno napompowane są ciężkie i nogi dodatkowo się męczą, co zmniejsza czas naszego treningu . Od początku grajcie piłka jednakowo napompowaną bo później ciężko się odzwyczaić.

Teraz powiem coś o rozgrzewce. Wielu freestylowców zapomina o tym co jest błędem. Sam przyznam że od niedawna rozgrzewam się przed treningiem. Zauważyłem że po kilku ćwiczeniach przed treningiem, zwiększa się wydajność podczas free, nogi podczas gry są luźniejsze, mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji. Zachęcam was do rozgrzewki bo naprawdę daje ona dużo więcej niż niektórzy myślą.Parę słów na zakończenie. Moim zdaniem najważniejszą rzeczą jest serce oraz radość z gry. Jeśli chcesz robić to TYLKO na pokaz, zrezygnuj. Wiadomo fajnie pokazać komuś swe umiejętności i zostać docenionym, lecz nie w tym tkwi sens. Freestyle trzeba kochać, żyć tym…Bo prawda jest taka że jak robimy coś z serca to robimy to dobrze. Chęć i zaangażowanie to rzeczy które powinien posiadać każdy Freestyler, ponieważ bez tego nie ma co grać Nie można nie wspomnieć także, jak ogromną rolę odgrywa TRENING. Żadne poradniki i rady nie zastąpią treningu…Taka jest prawda. Tak więc piłki w dłoń (nogi :)) i biegnijcie na boisko, cieszcie się tym i spróbujcie docenić wspaniałe zjawisko jakim niewątpliwie jest FREESTYLE FOOTBALL…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments