Jak zainwestować w ropę naftową?

Jak uzyskać na taniejącej ropie?

Prasóweczki

Jak uzyskać na taniejącej ropie? Historia się powtarza. Również jak 6 lat temu, i dziś na zbytu ropy pieniądze odpowiadają na ulicy. Wystarczy dostęp do tankowca lub magazynu także silna (prawie) bez ryzyka zarobić po dolarze na baryłce ropy naftowej.

Jak uzyskać na taniejącej ropie?

W środę 14. stycznia ropę z dostawą w lutym można na nowojorskiej giełdzie towarowej (NYMEX) można było osiągnąć po cenie 45,97 dolarów za baryłkę. Dzień wcześniej kurs „czarnego złota” osiągnął 6-letnie minimum na poziomie 44,22 USD. A obecnie ta taż ropa w ramach związków z grudniowym terminem dostawy w środę była podawana na 53,32 USD za baryłkę

Świadczy to, iż na każdej baryłce można uzyskać 7,35 dolara! Wystarczy kupić kontrakt lutowy i równocześnie sprzedać (wystawić) kontrakt idący w grudniu 2015 roku. Sytuacja, gdy kurs odległych kontraktów terminowych jest znaczniejszy z wypłat w dostawie natychmiastowej (albo w kontraktach krótkoterminowych) nosi nazwę contango. Contango na zbytach surowcowych jest sytuacją normalną, ale rzadko kiedy jest tak ogromne, jak obecnie na zbytu ropy naftowej.

AAA… tankowiec pilnie wynajmę
W całej sprawie jest jednak stosunkowo duży haczyk. Mianowicie, podaną w lutym ropę trzeba gdzieś fizycznie przechować do końcówki grudnia. Do ostatniego dochodzą koszty ubezpieczenia, prowizji dla brokera i koszty finansowania – bo przecież lepiej wziąć z kredytu niż zamrażać własny kapitał. Analitycy szacują te wszelkie kursy na ponad 6 USD za baryłkę. Ale więc dodatkowo oczywiście oznacza, iż na ropie bez ryzyka można uzyskać ponad dolara na każdej baryłce.

Według danych Reutersa w październiku magazyny w Okresach Zjednoczonych były przetwarzane w zaledwie 1/3 i zawsze mogły pomieścić prawie 290 mln baryłek ropy. Z ostatniego momentu rzeczywiste zapasy ropy w USA zwiększyły się o ok. 22 mln baryłek. Wśród traderów może istnieje już wyścig o rezerwacje znaczenia w stawach w oczekiwaniu na wzrost contanga.

Ropę można przechowywać oraz na zakotwiczonych tankowcach. Według portalu Russia Today naftowy gigant Shell już wynajął kilka tankowców na moment 12 miesięcy. Opłaty za wynajem supertankowca w grudniu sięgnęły blisko stu tysięcy dolarów dziennie dodatkowo stanowiły najznakomitsze z lat.

Powtórka z 2009 roku?
Obecna rzecz do złudzenia przypomina doświadczenia z zimy 2009 roku, gdy globalna recesja zbiła cenę ropy Brent ze 147 do 37 USD za baryłkę. Wtedy contango na zbytu ropy było ponad większe, stosując w porywach 25 USD na baryłce w sukcesu kontraktów większych niż rok.

6 lat temu zawód istniał większy też z powodu drastycznego spadku cen frachtu, co uznało za pół darmo wynająć stojące na kotwicy tankowce. Obecnie biznes nie jest teraz tak ciepły gdy w roku 2009, ale same łatwiej o tworzenie i stanowisko w magazynach.

Sytuację z jednego etapu wykorzystują nie tylko arbitrażyści, lecz też Chińczycy. Miesiąc temu Bloomberg raportował, że do Chin zmierzają 83 supertankowce wyładowane tanią ropą. Trend budowania państwowych zapasów strategicznych już widać w możliwości: w poprzednim miesiącu chiński import ropy osiągnął rekordowe 30,37 mln ton, czyli ok. 7,15 mln baryłek dziennie.

Wszystko to coraz bardziej przypomina początek roku 2009, gdy cena ropy Brent po drastycznym spadku (-75% w pół roku) przez inne dwa lata uległa potrojeniu, wiosną 2011 roku osiągając poziom 125 USD za baryłkę. Czas względnie taniej ropy (poniżej 50 USD/bbl) trwał przez 4 miesiące.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments