Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!

Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!

futbol

W sobotę 22 października o godzinie 21:15 czasu polskiego w Amfiteatrze Rzymskim w Lecce rozegrane zostały finały Red Bull Street Style 2012. Udział w nich wzięło 16 zawodników wyłonionych spośród wszystkich tych, którzy przeszli eliminacje krajowe.

Cała przygoda z turniejem rozpoczęła się długo wcześniej, ponieważ każdy kraj, który chciał wysłać na zawody swojego reprezentanta zobligowany był do rozegrania eliminacji krajowych na zasadach obowiązujących w turnieju finałowym. Z każdego państwa do Włoch pojechał zwycięzca turnieju krajowego (wyjątkiem była Norwegia, gdzie automatycznie do turnieju awansował obrońca tytułu, Anders Solum „Azun”, a awans w eliminacjach krajowych wywalczył Tobias Brandal Busaet „Becs”).

Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!
Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!

Dzień przed decydującymi walkami, 21 października rozegrane zostały eliminacje turnieju finałowego. Zawodnicy zostali podzieleni na osiem grup, z których wyłoniono finałową szesnastkę. Oto zestawienie grupowe (pogrubiono nazwiska tych, którzy przeszli dalej):

RED GROUP
Tokura (Japan)
Rocco (Hungary)
Mohamed (Jordan)
Kim (South Korea)
Sven (Luxembourg)
Loco Mustafa (UAE)
Avalos (Canada)

BLUE
Mikolaj (Poland)
Kamalio (South Africa)
Angelo Storms (USA)
Brizze (Denmark)
Igor (Moldavia)
Stefan (Romania)

DARK BLUE
Jovanny (Mexico)
Azun (Norway)
Abdi (Austria)
Boyka (Columbia)
Pradeep (India)
Baffler (Oman)
Saif (Maldives)

LIGHT BLUE
Wass (Algeria)
Igor Oleyinik (Russia)
DK (Germany)
Maksym (Ukraine)
Fabian (Albania)
Sidate (Senegal)

WHITE
Andrew Henderson (UK)
Metod (Slovakia)
Key (Brazil)
Fabio (Portugal)
Alex (Greece)
Djedidi (Morocco)

GREY
Dan Dennehy (Ireland)
Becs (Norway)
Martin (Holland)
Todor (Bulgaria)
Himidani (Kuwait)
Zlatko (Bosnia)
Dany (Spain)

YELLOW
Sean (France)
Soufiane (Belgium)
Bright (Ghana)
Valentin (Switzerland)
Abu Nahia (Qatar)
Erkan (Turkey)

GOLD
Gunther (Italy)
Charly (Argentina)
Boltrix (Peru)
Petr (Czech Republic)
Usman (Pakistan)
Gustavo (Chile)

Pary 1/8 finału:
Sean Garnier – Gunther Celli,
Kotaro Tokuda – Kamal Ranchod,
Sebastian Ortiz – Igor Oleynik,
Daniel Mikolajek – Jose Pena,
Fabian Duro – Christian Jovanny Gonzales Montes,
Daniel Dennehy – Othmane Djedidi,
Soufiane el Marnissi – Carlos Iacono,
Andrew Henderson – Tobias Brandal

Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!
Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!

Faza kwalifikacyjna nie obyła się bez niespodzianek, największą był zdecydowanie wczesny koniec przygody z turniejem obrońcy tytuły mistrza świata z 2011 roku z RPA, Azuna jednak dość zaskakujące było odpadnięcie reprezentanta Węgier, ….. „Rocca”.

Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!
Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!

Zawody w sobotę rozpoczęły finały kobiet, do których przystąpiły 4 zawodniczki : Kitti Szasz z Węgier, Laura Biondo „Lala” z Wenezueli, Melody Donchet z Francji i najmłodsza, bo zaledwie 14- letnia Lisa Zimouche z Algierii. Do finału awansowały reprezentantka Węgier i zawodniczka popularnych „trójkolorowych”. Zwycięzczynią została Kitti Szasz ( zdjęcie ), która została tym samym pierwszą mistrzynią Red Bull Street Style. To, że w tych zawodach udział biorą kobiety świadczy nie tylko o coraz większej popularności Freestyle Footballu, ale także o tym że sport ten może uprawiać każdy, bez względu nawet na płeć.
Po finałach kobiet nadszedł czas na finały mężczyzn.

Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!
Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!

Zawodników oceniało 5-osobowe jury w składzie: Fabio Cannavaro / Filippo Inzaghi (noty za kreatywność), Erik „Palle” Sjolander (najlepszy trik), Hee Young Woo „Mr Woo” (kontrola), Omar „Roxrite” Macias (styl) i Soufiane Touzani (całokształt).

Zawody rozpoczął pojedynek Kamalio z Tokurą, w którym lepszy okazał się reprezentant Japonii. Następnie do pojedynku przystąpili Ortiz i Artes, gdzie lepszy okazał się reprezentant Kolumbii. Trzeci pojedynek był szczególnie wyczekiwany przez Polaków, bo do swojej pierwszej finałowej battli stanął mieszkaniec Strzelna, Daniel Mikołajek. Bez problemu udało mu się pokonać Jose Avalosa Penę z Kanady.

Czwarta walka to konfrontacja Fabiana Duro z Albanii i Jovanny’ego z Meksyku. Wygrał ten pierwszy i już wiedzieliśmy z kim będzie walczyć nasz reprezentant w kolejnej rundzie. Kolejny pojedynek odbył się między Danielem Dennehy „Dan the man” oraz Othmane Djididi, w którym lepszy okazał się reprezentant Irlandii. Piąta walka to zwycięstwo Soufiane el Marnissi nad Charlym. Następna walka wzbudzała najwięcej emocji jeszcze przed jej rozpoczęciem, gdyż doszło w niej do konfrontacji Andrew Hendersona i „Becsa”. Do dalszego etapu rozgrywek przeszedł zawodnik rodem z Wielkiej Brytanii, jednak w opinii wielu osób to Tobias powinien był awansować. Ostatni pojedynek rozegrał się między Seanem Garnierem z Francji i Guntherem Celli z Włoch. Grając u siebie Włoch czuł się na tyle pewnie że w pewnym momencie oddał piłkę Francuzowi 10 sekund przed zmianą, co było dość dziwnym zagraniem (w dalszych fazach turnieju czynił podobne zabiegi), ale okazało się, że nie wpłynęło to na końcowy rezultat i Gunther przeszedł dalej.

Pierwsza walka ćwierćfinałowa to pojedynek Japończyka Tokury z Kolumbijczykiem Ortizem, gdzie lepszy okazał się zawodnik z kraju kwitnącej wiśni. Następna walka rozegrała się między reprezentantem Polski, Mikołajem, a zawodnikiem z Albanii, Duro. Mimo towarzyszącej niewątpliwie presji, naszemu graczowi udało się wygrać i w półfinale czekał na niego już Tokura. Trzeci ćwierćfinał skonfrontował ze sobą „Dan The Mana” z El Marnissi’ego. Wygrał Irlandczyk, tym samym stając się trzecim zawodnikiem, który zameldował się w strefie medalowej. Ostatni pojedynek 1/4 finału zapowiadał się pasjonująco, gdyż miało w nim dojść do spotkania Gunthera i Andrew. Jak wiadomo, na wielkich turniejach to głównie gospodarze mają szczęście i to reprezentant Włoch został ostatnim półfinalistą, a reprezentant Wielkiej Brytanii musiał pożegnać się z turniejem.

Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!
Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!

Pierwszy półfinał to walka japońsko – polska, w której lepszy okazał się niestety Tokura. Mikołajowi kilka razy uciekła piłka, a Japończyk był po raz kolejny perfekcyjny w swoich zmianach (po raz kolejny powtarzając te same wejścia). Naszemu reprezentantowi pozostało walczyć o trzecie miejsce z przegranym drugiego pojedynku.

Drugi pojedynek półfinałowy to konfrontacja „Dan The Mana” i Gunthera.Tutaj szczęście opuściło reprezentanta gospodarzy i musiał się zadowolić walką o podium.
Walka o trzecie miejsce między Guntherem a Mikołajem była przedsmakiem pojedynku finałowego. Obaj pokazali się na całych zawodach z dobrej strony, ale w tej walce lepszy okazał się zawodnik z Półwyspu Apenińskiego. Zawodnik z Polski musiał zadowolić się najgorszym dla sportowca, czwartym miejscem. Finał rozegrał się między reprezentantem Irlandii a graczem z Japonii. Wśród społeczności polskiej panowało przekonanie że pierwsze miejsce zgarnie „Dan The Man”, ale jury po raz kolejny zaskoczyło wszystkich i to Japończyk został zwycięzcą trzecich finałów Red Bull Street Style.

Rozgrywki finałowe obfitowały w niespodzianki, wielkie emocje i zaskoczenia po decyzjach jury. Co zapamiętają z tych zawodów wszyscy zgromadzeni w Amfiteatrze Rzymskim w Lecce i przed ekranami komputerów? Backflipy Tokury, kreatywność Mikołaja, rollery Fabiana Duro, niesprawiedliwą porażkę „Becsa”,zdjęcie buta i kombinacje no touch Gunthera, show Seana i niesamowity luz w grze „Dan The Mana”.
Jakie zdanie na temat zawodów ma Daniel Mikołajek? Po powrocie z Lecce na pewno odpowie na nurtujące nas pytania, tymczasem trzeba podsumować dotychczasowe zawody z cyklu Red Bull Street Style.

Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!
Daniel Mikołajek czwartym zawodnikiem świata, Tokura mistrzem!

2009 – Sao Paolo, Brazylia – Sean Garnier / Polacy nie startowali.

2011 – Cape Town, RPA – Anders Solum „Azun” / Łukasz Chwieduk „Luki” – porażka w ćwierćfinale z Rocky’m z Kolumbii.

2012 – Lecce, Włoch – Kotaro Tokuda „Tokura” / Daniel Mikołajek „Mikołaj” – 4 miejsce, porażka w meczu o 3 miejsce z Guntherem Celli z Włoch.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments